Як правельно вибрати блок живлення для комп’ютера.

Мало зібрати потужні комплектуючі в корпусі ПК: їх треба ще й правильно заживити. Розповідаємо на які параметри звернути увагу при виборі блоку живлення.

Види блоків живлення.

Виробники корпусів завжди вказують, із яким блоком живлення вони сумісні. Якщо взяти більше, то він банально не поміститься в корпусі. Найпопулярніші форм-фактори такі:

  • ATX – це найпоширеніший форм-фактор блоків живлення для ПК. Вони мають габарити 150×86 мм, а ось довжина таких блоків може коливатися від 140 до 220 мм. Саме такий БП підходить для більшості корпусів Midi-Tower та Full-Tower.
  • SFX – компактні блоки живлення з короткими проводами та розмірами 125 х 63,5 х 100 мм. Це форм-фактор для компактних комп’ютерів.
  • TFX – ще один форм-фактор для компактних корпусів розміром 85 х 64 х 175 мм. Грубо кажучи, SFX більш квадратний, а TFX більш витягнутий.
  • Зовнішні блоки живлення взагалі не призначені для встановлення в класичні настільні комп’ютери, але існують аипадки, коли ви збираєте систему на одноплатному комп’ютері. Можуть вони використовуватись і у професійному устаткуванні.

Види роз’ємів.

Блок живлення підключається до всього заліза в комп’ютері. Залежно від типу конектора, вам вдасться запитати тільки певний тип комплектуючих.

  • Основний кабель живлення 20+4 pin. Версія 1.0 та вище підключається до материнської плати за допомогою 20-pin роз’єму. Це застарілий стандарт, наразі такі блоки живлення не зустрічаються. Версія 2.0 та вище підключається до материнської плати за допомогою 24-pin роз’єму. Багато з таких БП зворотно сумісні зі старими материнськими платами, оскільки мають розділений роз’єм (20+4 pin).

  • Кабель живлення ЦПУ – . Подає живлення на процесор. На малюнку стандартний роз’єм 4-pin, але існують також варіант 4+4 pin для особливо потужних процесорів. Якщо на материнській платі для живлення процесора розташовується 8-pin конектор, а БП має лише 4-pin кабель, то не переживайте. У вас все одно вийде запустити систему, якщо просто вставити 4-pin конектор в роз’єм 8-pin.

  • Кабель живлення жорсткого диска SATA – 15-контактний роз’єм, що подає живлення на накопичувачі сучасного типу.

  • Кабель живлення периферії. Старий тип кабелю, який використовується для підключення підсвічування, корпусних кулерів, регуляторів обертів і т.д.

  • Кабель живлення відеокарти. Може зустрічається у форматі 6, 8 та 6+2 pin. 6-контактний роз’єм забезпечує потужність до 75 Вт, 8-pin та 6+2 pin — до 150 Вт. Ще 75 Вт видає шина PCIe x16.

  • Кабель живлення флоппі-приводу. Раніше використовувався для живлення на дисковод. Тепер може задіятися, хіба що, як перехідник на Molex.

“Вибираючи БП, визначтеся з конфігурацією комплектуючих. У будь-якому блоці живлення є основний кабель і хоча б один кабель живлення процесора. Якщо у вас є декілька дисків SATA, підберіть модель з відповідним або великим числом кабелів живлення. Це стосується дисків IDE та CD/DVD-приводів. Якщо у вас є потужна відеокарта або кілька відеокарт, для їхнього живлення можуть знадобитися додаткові кабелі PCI-Express.”

Блок живлення якої потужності вибрати?

Потужність сучасних БП варіюється від 200 до 2400 Вт, кому і скільки буде достатньо?

  • Якщо ви шукаєте блок живлення для офісного або домашнього ПК, вам цілком вистачить потужності в 300-400 Вт – побутове залізо багато енергії не просить. Наприклад, можна взяти недорогий блок Zalman ZM400-LE чи  be quiet! Pure Power 11 400W CM

  • Якщо вам потрібен блок живлення для ігрового ПК, варто придивитися до моделей щонайменше на 400-650 Вт, а краще на всі 800 Вт. Особливо актуально це для систем із флагманською відеокартою. Наприклад, у ПК з топовим RTX 3090 компанія Nvidia радить встановлювати БП на 750 Вт. За співвідношенням ціни та якості покупцям-геймерам подобаються продукти фірми Chieftec , наприклад, такий БП: Chieftec Force CPS-650S , Chieftec A80 CTG-650C / A90 GDP-650C / A135 APS-650CB, Chieftec Core BBS-600S / Navitas GPM-650S

  • Для особливо потужних конфігурацій із кількома відеокартами вже варто розглядати моделі від 800 Вт. Наприклад, такий блок живлення Deepcool PQ1000M на 1000 Вт за чарівні для своєї потужності гроші.

“Звичайно, це лише приблизні рекомендації, і все залежить від конкретної конфігурації вашого комп’ютера. На щастя, ворожити тут не треба, і багато виробників блоків живлення пропонують власні калькулятори розрахунку потужності. Такий, наприклад, має Be Quiet, Cooler Master, ASUS та багато інших виробників блоків живляння та комплектуючих. Просто вкажіть, які комплектуючі у вас встановлені, та калькулятор видасть необхідну для роботи такої системи потужність..”

Визначаємось із сертифікацією

Що ще треба врахувати? Енергоефективність. Для її оцінки існує спеціальна шкала сертифікації з шістьма рівнями градації: простий, Bronze, Gold, Silver, Platinum та Titanium. Сертифікат визначає ККД блоку живлення: відношення споживаної потужності до вихідної. На російських прилавках зазвичай лежать БП із простими, бронзовими, золотими чи платиновими сертифікатами.

Грубо кажучи, блок живлення на 800 Вт із сертифікатом 80 Plus Bronze видаватиме 800 Вт на виході, споживаючи 975 Вт від мережі та виділяючи 175 Вт тепла. А БП такої ж потужності, але з сертифікатом 80 Plus Platinum видасть ті ж 800 Вт при споживанні лише 889 Вт від мережі та виділення 89 Вт тепла. Загалом особливого сенсу гнатися за топовою сертифікацією немає: для домашнього користування цілком достатньо простого 80 PLUS або 80 PLUS Bronze. Але якщо ви готові витратитися на титановий БП з найкращим ККД – ось вам хороша модель:

Поділіться цією публікацією!