Як підключити роз’єми задньої панелі комп’ютера

Яку периферію та як підключаємо

Для початку погляньмо на задню панель системного блоку. Перед вами на малюнку зображений сучасний комп’ютер зі всіма можливими варіантами підключень в т.ч. опційних (дискретна відеокарта)

З чого починати, вибір за вами, але я буду йти з верху до низу, щоб було зручніше

  • Кнопка Reset CMOS (або  Clear CMOS)

    Хоча рідко, іноді вам може знадобитися скинути налаштування CMOS. CMOS, також відомий як комплементарний металооксидний напівпровідник, — це невелика частина пам’яті, яка використовується для зберігання конфігурації BIOS або UEFI комп’ютера. Ця конфігурація контролює дії комп’ютера під час завантаження. Якщо ви зіпсували свій BIOS через невдалу настройку розгону, змінили неправильні налаштування BIOS або ваш комп’ютер не завантажується належним чином, повернення BIOS або UEFI до заводських налаштувань за замовчуванням часто може виправити ситуацію.

  • USB 2.0 – В розєми USB підключають практично всю переферійну техніку, яка працює з цим інтерфейсом (клавіатури, шишки, принтери тощо)

  • PS/2 – Порти підключення PS/2 (пофарбовані у фіолетовий колір для клавіатури та зелений для миші, або комбо як на малюнку)  використовується для підключення пристроїв введення.

  • Lan/internet (мережевий адаптер) – це компонент комп’ютерного обладнання, який підключає комп’ютер до комп’ютерної мережі.

  • USB 3.0 – USB 3.0 додає нову швидкість передачі даних, яка називається SuperSpeed USB (SS), яка може передавати дані зі швидкістю до 5 Гбіт/с, що приблизно в 10 разів швидше, ніж у USB 2.0.  Цей інтерфейс Підтримують пристрої, штекер яких має синій колір контактної площадки

  • USB-C – Підтримуються пристрої з відповідним гніздом. Примітною особливістю роз’єму USB-C є його реверсивність; вилка може бути вставлена в розетку в будь-якому напрямку.

  • Конектори для антен Wi-Fi – Сюди під’єднуються антени до встроєного модуля wi-fi в материнській платі. Не у всіх материнських платах є така опція.

  • HD аудіо порти – Сюди вмикаються колонки та сабвуфер.Залежно від вашої аудіосистеми бувають двох канальний,чотирьох канальний, шести та вісьми канальний режими.

    Якщо у вас типова 2-канальна або 2,1-канальна акустична система (де є лише один 3,5-мм роз’єм, що під’єднує всі динаміки/сабвуфер), ви під’єднаєте цей роз’єм до лінійного виходу (зазвичай зеленого кольору).

    Якщо у вас є 5.1-канальний або 7.1-канальний, з усіма динаміками/сабвуферами, які мають окремі гнізда (без підсилювача), дотримуйтесь інструкцій  від вибраної вами материнської плати, де кожен динамік підключений до кожного з кольорові валети.

    Порт 2-канали 4-канали 6-канали 8-каналів
    Синій Лінійний вхід Лінійний вхід Лінійний вхід Лінійний вхід
    Зелений Лінійний вихід Фронтальні динаміки Фронтальні динаміки Фронтальні динаміки
    Рожевий Мікрофонний вхід Мікрофонний вхід Мікрофонний вхід Мікрофонний вхід
    Оранжевий Центр/Сабвуфер Центр/Сабвуфер
    Чорний Задні динаміки Задні динаміки Задні динаміки
    Сірий Бічні динаміки
  • E-Sata – інтерфейс для підключення зовнішніх пристроїв, який підтримує режим «горячої заміни» (англ. Hot-plug). Зручний для підключення різних зовнішніх пристроїв. Для живлення підключених пристроїв eSATA необхідно використовувати окремий кабель.

  • Роз’єм HDMI –  забезпечує цифрове DVI-з’єднання декількох пристроїв за допомогою правильних кабелів. Основна різниця між HDMI і DVI в тому, що роз’єм HDMI менше за розміром, а також підтримує передачу багатоканальних цифрових аудіосигналів. Підключається до моніторів, телевізорів

  • Роз’єм DVI – призначений для передачі відеозображення на цифрові пристрої відображення, такі як рідкокристалічні дисплеї, телевізори без можливості відтворення звуку

  • Displey Port –  це цифровий інтерфейс, що використовується в основному для підключення джерела відео до пристрою відображення, такого як монітор комп’ютера

  • Вимикач живлення –  кнопка, за допомогою якої відбувається повне вимкнення комп’ютера від мережі 220В.

  • Роз’єм для підключення кабелю –  в нього встромляється кабель від розетки до комп’ютера

У деяких користувачів виникають труднощі при підключенні системного блоку. Іноді через помилки при підключенні комп’ютер відмовляється працювати. Загалом, операція підключення системного блоку досить проста, але існують деякі моменти, в яких можна припуститися помилки. Ось один найчастіший випадок, коли підключають відео роз’єм неправильно й екран чорний, нічого не видно. Причина в тому, що в деяких комп’ютерах є два відеоадаптери (відеокарти), один інтегрований в материнську плату (вбудований), а другий зовнішній, встановлений в слот розширення відео. При присутності зовнішньої відеокарти, вбудована автоматично відключається, а користувач помилково підключає до інтегрованої в материнську плату. Роз’єм вбудованої відеокарти в системному блоці баштового типу знаходиться вище і розташований вертикально. Підключати завжди потрібно в нижній, розташований горизонтально.

Бувають помилки при підключенні миші й клавіатури PS/2 (з круглим роз’ємом). Їх плутають місцями та при цьому або комп’ютер взагалі не запускається, або не працюють ні миша, ні клавіатура. Тут визначити можна наступним чином: Роз’єм для клавіатури завжди фіолетовий і розташований ближче до краю корпусу системного блоку, а роз’єм для миші зеленого кольору і далі від краю. Миша і клавіатуру до роз’ємів PS/2 можна підключати тільки при вимкненому комп’ютері, інакше можна пошкодити системну плату. Потрібно також не забувати про вимикач на блоці живлення на задній частині системного блоку. Його включений стан показано на фото. З вимикачем бувають навіть курйози. Наприклад, був такий випадок, системний блок вийнятий, з іншого комп’ютерного столу працював нормально, а в засунутому стані, відмовлявся включатися. Виявляється, вимикач блоку живлення упирався в стінку столу і вимикався.

Звукові пристрої, підключаються через круглі роз’єми невеликого розміру, зовнішнім діаметром 7 мм. В роз’єм зеленого кольору підключають звукові колонки або навушники. В роз’єм червоного або рожевого кольору підключають мікрофон. Роз’єм синього кольору називається лінійний вхід і призначений для підведення звукового сигналу від різних звукових пристроїв, наприклад магнітоли, аналогової відеокамери, зовнішнього CD/DVD плеєра й інші.

Роз’єми USB це універсальний послідовний інтерфейс передачі даних. Більшість сучасних зовнішніх пристроїв (принтери, сканери, БФП, флешки та інше) підключають через USB. Підключення пристроїв через USB порти можна робити, не вимикаючи комп’ютера. Без виключення до системного блоку можна також підключати монітор, звукові колонки, мікрофон та інші звукові пристрої.

Обов’язково вимикати системний блок потрібно при підключеннях до порту паралельної передачі даних (LPT), порту послідовної передачі даних (COM) і портам PS/2 для миші й клавіатури. Порти паралельної передачі даних (LPT) на сучасних комп’ютерах часто відсутні як застарілі та замінені на USB. Послідовні (COM) порти також йдуть з ужитку. У багатьох сучасних системних блоках порти USB, а також звукові мають роз’єми на передній панелі, по фронту або збоку. З особистого досвіду можу попередити, що порти USB на передній і задній панелі системного блоку не зовсім рівноцінні й деякі пристрої відмовляються працювати при підключенні до передніх портів. Водночас при підключенні ззаду все прекрасно працює. Для виведення портів USB вперед, існують спеціальні кабелі (USB подовжувачі) довжиною від 1,2 до 3 м. Існує обмеження на довжину USB кабелів це 3 метри, після якої можуть бути проблеми.

Підключення системного блоку до мережі повинно бути по можливості трьох провідний, тобто з заземлювальним проводом, тому в трьох провідній мережі не використовуйте двопрохідних подовжувачів. Бажано також підключати системний блок і монітор через мережевий фільтр з вимикачем. З метою попередження виходу з ладу комп’ютера в разі неполадок в електромережі, краще відключати його за допомогою вимикача на фільтрі (подовжувачі) або витягувати вилку з розетки. Порт IEEE 1394 (Firewire) найчастіше використовується для підключення відеокамер, хоча його також можна використовувати для створення локальної мережі між комп’ютерами.

Поділіться цією публікацією!