Словник комп’ютерних термінів та Інтернет-сленгу.

Що таке Інтернет? Що таке сайт? Хто такий Вебмайстер? Що таке seo? Вас мучать ці запитання? Чи може бути складнішим?

the internet is

Інтернет-терміни

У нашій Вікі – інтернет-словнику представлені різні поняття та терміни, які доречно і не дуже використовують вебмайстри, оптимізатори, seo-копірайтери, блогери та інші представники веб-фауни.

Словником можна вільно користуватися – додавайте в закладки, – він оновлюється 🙂

  • В

  • Ж

  • К

  • Р

  • Ц

  • Г

  • З

  • Л

  • С

  • Ч

  • Ґ

  • И

  • М

  • Т

  • Ш

  • Д

  • І

  • Н

  • У

  • Щ

Абсолютна адреса (absolute address, physіcal address) − адреса у вигляді цифрового коду, що однозначно ідентифікує реально існуючу в
обчислювальній системі байт, комірку пам’яті або пристрій. Абсолютна адреса або вказується як незмінна адреса в машинній команді, або
обчислюється, виходячи з логічної адреси, і не може бути далі уточнена програмними засобами.

Абстрактний клас − клас, що має принаймні одну “чисту” віртуальну функцію. Абстрактний тип даних − це сукупність даних разом з безліччю
операцій, які можна виконувати над цими даними. Абстракція − в об’єктно-орієнтованому програмуванні це надання об’єкту характеристик, які відрізняють його від всіх інших об’єктів, чітко визначаючи його концептуальні границі.

Абстракція даних − популярна техніка програмування, при якій здійснюється поділ несуттєвих деталей реалізації підпрограми й характеристик, істотних для коректного її використання. Такий поділ може бути виражений через спеціальний “інтерфейс”, у якому є опис
всіх можливих застосувань програми.

Агрегація − об’єкти одного класу, входять в об’єкти іншого.

Авторизація – процедура перевірки на справжність пароля або поєднання логічного ідентифікаційного імені та пароля, введених користувачем в будь-яку інтерактивну форму.

Адаптер − пристрій зв’язку комп’ютера з периферійними пристроями.

Адреса – номер байта в оперативній або іншій пам’яті комп’ютера.

Адреса змінної – адреса першого байта ділянки пам’яті, що займається змінною.

Адмін – адміністратор, керівна посада в комп’ютерному світі. Адміністратор сервера, мережі, бази даних, сайту тощо.

Активізація (actіvatіon) − приведення об’єкта в стан готовності до дії або використання. Наприклад, активізація екранних об’єктів (панелей,
меню, вікон, кнопок та ін.) дозволяє користувачеві почати діалог із системою.

Активна програма (actіve program) − програма, якій передано управління центральним процесором.

Активний файл (actіve fіle) − те саме, що відкритий файл.

Алгебра Буля – алгебра, множина елементів якої складається з бульових значень “хибність” і “істина” та операцій бульового множення
(кон’юнкція), бульового додавання (диз’юнкція) і заперечення. Ці значення позначаються сталими false і true, а операції – знаками and, or і not відповідно.

Алгоритм – система формальних правил, що визначає зміст і порядок дій над вхідними даними і проміжними результатами, необхідними для
отримання кінцевого результату при розв’язуванні задачі. Алгоритм евристичний – алгоритм, побудований на основі евристики.
Алгоритмічна декомпозиція − процес поділу системи на частини, кожна з яких відображає етап загального процесу. Застосування структурного підходу до проектування приводить до алгоритмічної декомпозиції, що фокусується на потоці управління в системі.

Альтернативний текст — це текст, який відображається замість графічного об’єкта в броузерах, які не підтримують графіку, а також у броузерах, підтримка графіки в яких відключена користувачем.

Альфа-канал – маска прозорості малюнка, що зберігається на диску разом із графічним файлом і задає прозорі області зображення.

Альфа-тестування − перша стадія тестування нового програмного чи апаратного продукту всередині компанії-розробника до того, як він вийде за її межі. Зазвичай полягає в систематичному випробовуванні усіх функцій програми.

Анімація − технологія мультимедіа; відтворення послідовності картинок, що створює враження зображення, яке рухається. Ефект зображення, що рухається, виникає при частоті зміни відеокадрів більше 16 кадрів у секунду.Аргумент − параметр (константа, змінна або вираз), який передає викликана програма функції, процедурі або методу.

Антивірус – програма, що виявляє та видаляє віруси, троянських коней, черв’яків і т.д.

Апач – дивитись Apache.

Апгрейд – модернізація заліза комп’ютера, розширення можливостей, покращення його функціональних характеристик, а також покращення програмного забезпечення (меншою мірою).

Аплоад – (Від англ. upload) процес завантаження файлів на віддалений комп’ютер.

Аплет — незалежний додаток, написаний на мові Java і призначений для включення його в HTML-документ як елемент web-сторінки.

Архіватор – програма, яка дозволяє стискати інформацію шляхом усунення надмірності (прогалин, повторів і т.д.). Стиснення буває з втратами та без. Стискати можна все що завгодно: текст, музику, відео, фото та ін. При цьому, чим однорідніша інформація, тим краще вона стискається.

Асемблер – мова програмування низького рівня (див. ЯП). Між асемблером та машинними кодами є пряма відповідність (дивитись Дизассемблер), проте асемблер вже дещо олюднений, машинні коди замінені мнемонікою (словами). Використовується для написання драйверів, коли потрібно досягти максимальної швидкості і врахувати специфіку конкретного процесора.

Асоціація − об’єкти класів вступають у взаємодію між собою.

Аська – (від англ. абр. ICQ) комунікаційна програма для Інтернету, що дозволяє обмінюватися короткими повідомленнями (аналог пейджера), а також пересилати файли, фото і т.д. Один із засобів спілкування в Інтернеті.

Атрибут (attrіbute) − ознака або властивість, що характеризують об’єкт. Наприклад, атрибутами виведених на екран символів є шрифт,
колір, розмір і т.п.

Атрибут тега — це параметр, який відповідає кожному конкретному тегу.

Атач – файл, прикріплений до e-mail.

Аудіоадаптер (Sound Blaster, звукова плата) − спеціальна електронна плата, що дозволяє записувати
звук, відтворювати його й створювати програмними засобами за допомогою мікрофона, навушників, динаміків, вбудованого синтезатора й іншого устаткування.

Аутсоринг − оренда програмного забезпечення

Баг – (від англ. bug = жучок), помилки, дефекти. За легендою, електронні лампи великих і стародавніх ЕОМ часто перегорали через метелики, що летять на світло і тепло, і машина виходила з ладу.

Байт – 8 біт, одиниця виміру кількості інформації. Існують також одиниці виміру: кілобайт, мегабайт, гігабайт, терабайт, петабайт, екзабайт.

Бан (банити) — забороняти доступ до будь-чого.

Банерна мережа – спеціалізований сервер Інтернету, що рекламує web-ресурс користувача в обмін на розміщення ним реклами інших учасників мережі.

Банер — рекламне зображення фіксованого розміру, що зазвичай містить анімацію, яке виконує роль гіперпосилання на той чи інший ресурс Інтернету.

База даних (БД) – структуроване сховище інформації. Один або кілька файлів даних, призначених для зберігання, зміни й обробки великих обсягів взаємозалежної інформації. . У реляційних базах даних інформація зберігається у таблицях, пов’язаних між собою.

Банк даних (data bank) − система файлів і баз даних, що надає послуги зі зберігання й пошуку даних по одній предметній області (наприклад
астрономічні спостереження, статистика торгівлі та ін.).

Бейсік – дивитися ‘BASIC’.

Бібліотека користувача (personal lіbrary, prіvate lіbrary) − складене програмістом і певним чином організоване особисте для збору програм, підпрограм, процедур, макровизначень, текстів і наборів даних.

Бібліотека підпрограм – файл, у якому в системі програмування зберігаються “стандартні” підпрограми. Бібліотека стандартних підпрограм − сукупність підпрограм, які складені на одній з мов програмування і задовольняють однаковим вимогам щодо структури, організації їхніх входів і виходів, опису підпрограм.

Біпер – (від англ. Beeper) пристрій комп’ютера, що видає нескладні звуки. Більш складні звуки та музику можна отримати за допомогою звукової плати (саунд бластера).

Біт – (англ. binary digit) двійкова цифра, 0 або 1, мінімальна одиниця виміру кількості інформації.

Бітовий образ − являє собою невидиму графічну поверхню, що перебуває в пам’яті комп’ютера, і на якій програма може сформувати зображення. Вміст бітового образу (картинка) легко й швидко може бути виведений на поверхню форми або області виведення ілюстрації (іmage). Тому в програмах бітові образи звичайно використовуються для зберігання невеликих зображень, наприклад, картинок командних кнопок.

Блок – ділянка дискової пам’яті фіксованого розміру (найчастіше, 512 байтів), що є одиницею фізичного обміну даних.

Блок програми, програмний блок (program block, block) − відносно незалежний фрагмент програми, обмежений особливими символами
(операторними дужками). У мовах програмування високого рівня Б. п. може містити опис міток, констант, типів, змінних, процедур і функцій, а
також оператори й вкладені блоки. Імена, оголошені в Б. п., локалізовані в ньому самому й у всіх, вкладених у нього блоках. Передбачається, що
оперативна пам’ять для об’єктів, описаних у Б. п., виділяється динамічно на період його виконання й звільняється по завершенні блоку.
Б. п., у якому відсутнього опису, є складений оператор.

Блокова структура програми (program block structure) − організація програми у вигляді послідовності суміжних або вкладених блоків програми. Б. с. п. дозволяє заощаджувати оперативну пам’ять і реалізована в багатьох мовах програмування. Блок-схема – форма вираження алгоритмів. Послідовність дій задається стрілками.

Браузер — спеціальна програма клієнта, призначена для перегляду вмісту web-вузлів і відображення документів HTML. У броузері вбудований транслятор мови гіпертекстової розмітки, що компілює html-код в процесі відкриття web-сторінки.

Булеві змінні – змінні, кожна з яких може приймати значення ‘ІСТИНА’ або ‘БРЕХНЯ’.

Буллет-стиль – зовнішній вигляд і форма міток, що позначають входження нумерованих та маркованих списків.

Буфер – спеціальна ділянка пам’яті програми, яка надається кожній файловій змінній при її зв’язуванні. З її використанням зменшується загальна кількість фізичних обмінів даними між пам’яттю програми та зовнішніми носіями, що сприяє більш ефективному виконанню програми.

Вбудована функція, стандартна функція (buіlt-іn functіon, standard functіon) − функція, реалізація якої забезпечується відповідною системою програмування. Наприклад, математичні функції cos, sіn, ехр і т.п. Їхнє застосування не вимагає опису функції в програмі, тому що виклик
В. ф. автоматично розпізнається й компілюється транслятором. Практично в кожній мові програмування визначений широкий набір математичних В. ф., В. ф. обробки рядків і інших В. ф. перетворення даних.

Введення даних (data іnput). 1). Процес запису даних у пам’ять комп’ютера за допомогою пристрою введення. 2). Процес передачі даних із зовнішнього запам’ятовувального пристрою в оперативну пам’ять.

Веб-Сервер – комп’ютер, на якому встановлена спеціальна програма (теж називається сервером, web-сервером або http-сервером, серваком). Комп’ютер, який обслуговує клієнтів, надає їм якісь ресурси у користування: місце на диску, обчислювальну потужність, підключення до Інтернету, документи, бази даних, сайт. Сервер може служити як звичайний комп’ютер, так і спеціалізований, з великою пам’яттю і дисками, з каналами мережі, з унікальними ресурсами (принтер, модем, база даних). Існує фізичне поняття сервера (комп’ютер), а є логічне поняття сервера (програмний процес, що використовується в технології клієнт-сервер).

Виділений сервер (dedicated server) — це окремий фізичний носій, всі ресурси якого знаходяться у розпорядженні орендаря. Зазвичай виділений сервер використовується для запуску сервісів із високим споживанням ресурсів (наприклад, ігрового сервера) або сайтів з великою кількістю відвідувань (великий інтернет-магазин чи інформаційний ресурс). З метою безпеки для масштабних проектів сервер баз даних та веб-сервер розташовують на різних машинах — у разі недоступності чи злому одного із серверів інший сервіс не постраждає та продовжить роботу.

Виділена (статична) IP адреса – це IP адреса, яку використовуєте за фактом лише ви. Інакше кажучи – це унікальна числова комбінація, з допомогою якої визначається локація потрібного веб-сайту чи відправника. Крім цього, такий вид IP дозволяє статистику відвідуваності вашого сайту або будь-якого іншого ресурсу.

Вихідні дані (output data) − дані, що надходять із ЕОМ на пристрої виведення в результаті виконання програми.

Вендор – (Від англ. Vendor) оптова фірма, що пропонує товар.

Відеоадаптер (відяха) − електронна плата, що обробляє відеодані (текст і графіку) і управляє роботою дисплея. Містить відеопам’ять, регістри введення-виведення й модуль BІOS. Посилає в дисплей сигнали управління яскравістю променів і сигнали розгорнення зображення.

Віндовс (Вінда) — (від англ. windows = вікна) дуже поширена операційна система компанії Microsoft.

Вінчестер – жорсткий диск комп’ютера (HDD, hard disk drive), основне сховище інформації. Зберігає дані при вимкненні живлення.

Віртуальна адреса (vіrtual address) − 1. Адреса у віртуальній машині. 2. Те жсаме, що логічна адреса.

Віртуальна пам’ять (vіrtual storage, vіrtual memory) − 1. Механізм управління пам’яттю обчислювальної системи, що дозволяє програмі використовувати пам’ять, розмір якої більший розміру реальної оперативної пам’яті, наявної в комп’ютера. Поняття “В. п.” містить у собі як керуючі
пам’яттю апаратні й програмні засоби, так і спосіб управління пам’яттю. 2. Пам’ять віртуальної машини.

Віртуальний канал — з’єднання двох комп’ютерів, між якими здійснюється передача даних.

Віртуальний магазин – складна автоматизована електронна система, призначена для реалізації товарів та послуг комерційних підприємств із застосуванням мережевих технологій.

Віртуальна машина – це програмно-апаратна копія фізичного комп’ютера або сервера, з будь-якою бажаною операційною системою і набором встановлених програм

Вірус – програма, яка відтворює саму себе і тим самим поширюється (заражає інші програми та документи), приписує себе до них. Зазвичай шкідливі дії, заважає роботі, знищує, спотворює дані.

Ворд – (від англ. Word = слово), комп’ютерна програма компанії Microsoft. Дуже розповсюджений, потужний текстовий редактор.

Всесвітня мережа – дивитися Інтернет.

Вхідні дані (іnput data) − дані, що вводяться в обчислювальну систему через пристрої введення для обробки або зберігання.

Гамма-корекція – алгоритм управління яскравістю зображення, що дозволяє досягти ідентичності відображення графіки на екранах комп’ютерів різних виробників.

Геймер – (від англ. game – Гра) гравець, людина, що постійно грає в комп’ютерні ігри. Геймери, зациклюючись на іграх, перестають пізнавати комп’ютер, деградують у комп’ютерному сенсі.

Генеральна загальнодоступна ліцензія – ліцензія, за якою в Інтернеті поширюється практично все безкоштовне програмне забезпечення (The General Public License, GNU).

Гігабайт, Гб, Гбайт (gіgabyte) − 1. Одиниця виміру кількості інформації і обсягу пам’яті. 1 Гбайт = 1024 Мбайт = 1048576 Кбайт = 1073741824 байта. 2. Виробник комп’юторної техніки.

Гіперзв’язок – організація динамічного зв’язку між двома об’єктами ресурсу Інтернету за допомогою гіперпосилання.

Гіперпосилання — (англ. Hyperlink) базовий функціональний елемент html-документів, що є реалізацією динамічного зв’язку будь-якого об’єкта даної web-сторінки з контекстним змістом іншого документа або файловим об’єктом.

Гіпертекст — мова гіпертекстової розмітки, дивитися HTML.

Глючити – виявляти ознаки помилки, помилятися. Глючать зазвичай комп’ютерні програми, але може глючити залізо чи людина. Мабуть, походить від слова галюцинація.

Голосовий інтерфейс – взаємодія з програмою (залізом), що здійснюється голосом. Для цього програма має вміти розпізнавати людську мову, виділяти слова.

Гостьова книга — розділ web-сайту, з спеціальною інтерактивною формою, за допомогою якої відвідувачі даного ресурсу можуть залишити свої побажання та пропозиції розробникам або власникам ресурсу.

Графічний редактор − програма або комплекс програм, що дозволяють створювати й редагувати зображення на екрані комп’ютера: малювати лінії, розфарбовувати області екрана, створювати написи різними шрифтами, обробляти зображення, отримані за допомогою сканерів. Деякі редактори забезпечують можливість одержання зображень тривимірних об’єктів, їх перетинів і розворотів

Грохнути — стерти, знищити, зіпсувати (наприклад, базу, програму, документ) цілеспрямовано або помилково.

Дані (data) − 1. значення, записані в оперативній пам’яті або іншому пристрої комп’ютера; 2. інформація, підготовлена для передачі, зберігання
й обробки в обчислювальній машині, тобто представлена в символьній (цифровий) формі.

Двійкова система числення (bіnary number system) − позиційна система числення з основою q = 2. Як двійкові цифри використовуються символи 0 і 1. Подання числа в Д. с. ч. розглядається як двійковий код цього числа. Тому Д. с. ч. широко застосовують для внутрішнього подання чисел в ЕОМ.

Даонлоад — (від англ. download) процес копіювання файлів з віддаленого мережного комп’ютера (сервера) на комп’ютер (клієнт), що викликає. На загальноприйнятому технічному жаргоні цю процедуру називають іноді скачуванням.

ДБЖ – Джерело Безперебійного Живлення. Дивитися UPS.

Дебаггер — засіб (програма) усунення помилок у програмі, допомагає програмісту знайти помилку у тексті програми — локалізувати її.

Деза — дезінформація, свідомо неправдива інформація, що публікується з метою ввести в оману, зганьбити, перевірити реакцію.

Дейтограма – пакет інформації, що передається через мережу незалежно від інших пакетів, без утворення віртуального каналу та підтвердження прийому.

Дефрагментація − це оптимізація дискового простору, упорядкування кластерів, які належать одному файлу.

Дизассемблер – програма, яка перекладає машинні коди на мову асемблера. Це можливо тому, що між ними є пряма відповідність. Перевести машинні коди в мову програмування високого рівня (Бейсік, Паскаль) неможливо.

Діалоговий режим – вид інтерфейсу, в якому взаємодія організована у вигляді діалогу (запитання-відповідь). Зазвичай реалізується як екранних форм.

Диск (CD, DVD, DR) − кругла металева або пластмасова пластина, покрита магнітним матеріалом, на яку інформація наноситься у вигляді концентричних доріжок, розділених на сектори. Дисковід − пристрій, що управляє

Диск ( жорсткий диск комп’ютера (HDD, hard disk drive) – це пристрій, що використовується для зберігання цифрового вмісту та інших даних на комп’ютерах. Кожен комп’ютер має внутрішній жорсткий диск

Дисплей − пристрій візуального відображення інформації (у вигляді тексту, таблиць, малюнка, креслення й ін.) на екрані електронно-променевого приладу.

Динамічний дизайн — метод компонування сайту, у якому його елементи змінюють своє становище залежно від екранних налаштувань користувача.

Домашня сторінка – ресурс Інтернету, зазвичай являє собою розповідь про людину, її сім’ю, спосіб життя, хобі і захоплення.

Домен — логічний рівень Інтернету, тобто група мережевих ресурсів, яка має власне ім’я та керована своєю мережевою станцією.

Доступ – можливість зробити деякі дії з об’єктом. Доступ у мережу, доступ до документа, до сайту, до бази даних та ін. Доступ на читання, на запис, на запуск та ін.

Драйвер — це програма, яка керує зовнішнім або внутрішнім пристроєм комп’ютера (сканером, мишею, клавіатурою, дисководом:). Драйвер є проміжною ланкою між залізом (пристроєм) та операційною системою. Змінивши або додавши пристрій, потрібно змінити або встановити драйвер і операційна система та програми зможуть працювати з цим пристроєм. Програму чи операційну систему міняти не треба.

Екзешник – файл з розширенням EXE (дивитися: розширення, формат). У таких файлах зберігаються програми, які можна запускати. У таких файлах можуть бути віруси, тому незнайомі файли краще не запускати або перед запуском перевіряти антивірусом (дивитись вірус, антивірус, троянський кінь, черв’як).

Екранні форми – це вікна, що з’являються на екрані для здійснення діалогу з користувачем: повідомлення про подію, введення інформації:

Ексель – Excel, програма, що дозволяє працювати з електронними таблицями. У такій таблиці в комірки можуть бути записані текст, цифри та формули, що звертаються до інших комірок. Формули можуть бути математичні, статистичні, пошукові та будь-які інші. Усі формули швидко перераховуються.

Ексес – Access, СУБД від фірми Microsoft у складі MS Office. Дозволяє працювати з нескладними та невеликими базами даних. Допускає деякі можливості мережі.

Експлорер – програма, браузер фірми Microsoft. Програма для роботи з Інтернетом.

Електронна пошта — канал надсилання текстових повідомлень та вкладених файлів між двома підключеними до Інтернету комп’ютерами.

Your Content Goes Here

Залізо (він же HARDWARE) апаратура комп’ютера, його фізичне втілення (процесор, жорсткий диск, пам’ять).

Зависати – не реагувати на дії (натискання клавіш, рухи мишею тощо) зависають програми. Програма може зависнути, якщо в ній є помилка або така ситуація не була передбачена програмістом (що теж є своєрідною помилкою), або від великих навантажень або за нестачі пам’яті.

Завантаження — коли комп’ютер увімкнено, спочатку запускається операційна система, яка готує комп’ютер до роботи та запуску інших програм.

Запис – рядок таблиці реляційної бази даних.

Злом – нелегальне (несанкціоноване) проникнення в комп’ютерну систему зазвичай з метою крадіжки інформації, для компрометації, шкоди і т.д.

Ідентифікатор – позначається літерами ID. 1.) Програмний елемент каскадних таблиць стилів, що дозволяє призначати різний набір властивостей одним і тим самим фізичним об’єктам HTML без використання класів (див. Клас). 2.) Ідентифікатори також зустрічаються у JavaScript та інших мовах програмування. Комп’ютери також мають власний ідентифікатор. IP – це також ідентифікатор.

Ігнор — скорочення від слова ‘ігнорувати’, особливий програмний порядок відношення до окремих чатланів, за якого його звернення не проходять. Ігнор буває приватний та загальний (тотальний).

ІМХО – (від англ. ‘IMHO’ – In my humble opinion), на мою скромну думку.

Індексація — це процес включення посилання на будь-який ресурс Інтернету до бази даних пошукової машини.

Індексована палітра кольорів – палітра, в якій застосовується не більше 256 кольорів фіксованих відтінків, описаних у спеціальному службовому файлі.

Інет — Скорочення від інтернет, пішло з чатів.

Інсталяція – встановлення програми на комп’ютер. Програми поширюються в дистрибутиві – свого роду упаковці. Перед початком роботи більшість програм вимагають інсталяції. При цьому вони копіюють потрібні файли на жорсткий диск комп’ютера та реєструються в операційній системі.

Інтерактивний банер – рекламний банер, створений із застосуванням технологій Macromedia Flash, Java або VBScript сценаріїв, CGI, елементів HTML.

Інтернет — складна електронна інформаційна структура, що є глобальною мережею, яка дозволяє пов’язувати між собою комп’ютери, розташовані в будь-якій точці земної кулі, і здійснювати між ними обмін інформацією.

Інтерфейс – це зовнішній вигляд системи, за яким ховається її внутрішній пристрій. Кажуть: дружній інтерфейс, складний інтерфейс, ергономічний інтерфейс.

Інтранет — за загальноприйнятим визначенням інтрамережа або інтранет — це замкнута внутрішня мережа будь-якої організації, яка працює за протоколом TCP/IP. Зі сказаного випливає, що ця категорія мереж не має територіальної характеристики, її головна характеристика та, що інтрамережа — це внутрішня мережа якоїсь фірми, інституту тощо.

Інфа — скорочення інформації, пішло з чатів.

Карта зображення – (англ. image map) графічне зображення, певні ділянки якого є активними зонами і виконують функції гіперпосилань.

Качати, завантажувати — від слова download — копіювати інформацію (файли) на свій комп’ютер з віддаленого (наприклад, з Інтернету).

Квотинг – Українська вимова quoting – Цитування. Оверквотинг – надмірне цитування.

Клава – клавіатура, пішла від програмістів.

Клас — елемент програмного коду, що дозволяє призначати різний набір властивостей тим самим фізичним об’єктам програми.

Клієнт – комп’ютер (або програма), яка обслуговується сервером. Технологія клієнт-сервер.

Клієнт-сервер — механізм передачі інформації між віддаленим комп’ютером, що надає свої ресурси в розпорядження користувачів, та комп’ютером користувача, що експлуатує ці ресурси. В даному випадку, що відкриває доступ до власних ресурсів, зветься ‘сервер’, а той, хто отримує такий доступ — ‘клієнт’.

Кодування кирилиці – загальноприйнятий стандарт, що включає набір символів, що дозволяє відображати в документах HTML символи українського алфавіту.

Колонтитул — верхня або нижня частина сторінки, що повторюється, де розміщується нумерація сторінок і т.д. Постійна або частково змінена частина сторінки (знизу, зверху, під текстом, ліворуч, праворуч тощо). Постійна – лінії, візерунки, назва книги, автора, а частково змінювана – номер сторінки, номер глави, назва поточного розділу тощо.

Командний рядок (cmd) — інтерфейс, у якому взаємодія із системою здійснюється уведенням команд і параметрів до них, у відповідь виконується деяка дія. Має меншу наочність для сприйняття на відміну від піктограм програм, схожих на Windows. У випадку з командним рядком на моніторі на тлі чорного екрана висить рядок, без певної підготовки, не зрозумілий звичайному користувачеві.

Комп – комп’ютер, пішло від геймерів та з чатів.

Компресія графічних файлів – процес видалення з графічного файлу даних, що не використовуються.

Коннект – з’єднання.

Коннектуватися – приєднуватися, встановлювати з’єднання, додзвонитися до провайдера (зазвичай модемне з’єднання).

Контент — змістовий ресурс Інтернету.

Кукі – (від англ. Cookies = печиво). Це конфіденційна інформація, що стосується вашого IP, ваших налаштувань на тому чи іншому сайті. З одного боку – це дуже зручно, тому що, наприклад, не треба постійно вводити пароль на сайті вашого провайдера. Однак цими куками можна скористатися з поганою метою.

Кулер – (від слова cooler = вентилятор). Існують кулери, які охолоджують процесор, блок живлення та інші пристрої: графічний прискорювач і т.д. Тобто в комп’ютері може бути кілька кулерів (зазвичай два).

Кешування — процес збереження html-документів і графічних файлів, що завантажуються з Інтернету, в спеціальну папку на жорсткому диску комп’ютера користувача. При повторному зверненні до сайту броузери відкривають цю web-сторінку вже з вінчестера, що дозволяє скоротити час її зчитування.

Ламер — ‘чайник’ (від слова ‘lame’ — ‘кульгавий’, ‘каліфічний’, ‘невдалий’) — людина, яка погано розбирається в комп’ютерах, початківець.

Логін — логічний обліковий запис, що ідентифікує користувача, що використовується в поєднанні з паролем у процесі авторизації (див. Авторизація).

Логічна структура сайту — набір тематичних рубрик із розподіленими за розділами документами та спроектованими гіперзв’язками між усіма сторінками ресурсу.

Локальна мережа — структура, що є кілька пов’язаних між собою спеціальним кабелем комп’ютерів, між якими здійснюється передача даних.

Маркований список – список даних, призначений для відображення невпорядкованої інформації, що подається читачеві у вигляді позиціонованих за змістом входжень.

Маршрутизатор – (трансліт. від англ. router), також раутер  — спеціалізований пристрій , який передає між модемом та підключеними пристроями інтернет та локальні дані.

Маршрутизатори – спеціалізовані сервери, що здійснюють маршрутизацію (див. Маршрутизація).

Маршрутизація – процес направлення пакета даних на вузол мережі, якому цей пакет адресовано.

Мастдай – лайливе слово, від англійського ‘must die’ – ‘нехай здохне’, оклику вигуку, який виривається у людей при черговій помилці Windows, що спричинила неприємні наслідки. Скоро стане загальним словом для інших програм, які мають помилки. Часто мастдаєм називають Windows 95 або 98.

Материнська плата – основний пристрій комп’ютера, в який підключаються інші пристрої: процесор, пам’ять, плати, жорсткий диск, дисковод і т.д.

Мамка – скорочення від ‘Материнська плата’. Основний пристрій комп’ютера, який підключаються інші пристрої: процесор, пам’ять, плати, жорсткий диск, дисковод тощо.

Мережевий протокол – дивитися Протокол.

Мережевий вузол — підключений до Інтернету комп’ютер, який об’єднує кілька локальних мереж, які використовують один і той же протокол мережі.

Мережева робоча станція — вузол локальної мережі, що у ній головним комп’ютером.

Мейнфрейм – великий комп’ютер, що має велику обчислювальну потужність, пам’ять і т.д. Застосовуються у банках, для резервування квитків, місць у готелях, аеропортах, у військових системах.

Меню — Вигляд інтерфейсу, який дозволяє вибрати дії з кількох пунктів.

Метамова — мова програмування, призначена для опису інших мов нижчого рівня.

Модем — двонаправлений аналогово-цифровий перетворювач даних, який у процесі передачі інформації принцип накладання на несучу частоту модульованого аналогового сигналу.

Модемний пул — телефон, яким можна зателефонувати провайдеру і встановити з’єднання вашого модему з провайдером.

Модератор – співробітник пошукового сервера, покликаний стежити за відповідністю ресурсів, що реєструються, загальним правилам використання даної інтерактивної служби.

Мило (від англ. ‘mail’ = лист, пошта). Кажуть: відправ мені по милу (милом), намиль мені, прийшло мило, скинь мені на мило.

Миша – Mouse, вказівний пристрій комп’ютера, що переміщається по столу і має 2 або 3 кнопки, і іноді ще коліщатко. Основний пристрій для роботи у Windows. Винайдено у США. Було встановлено, що людина краще працює з комп’ютером (вірніше, з екраном монітора), якщо може водити вказівкою по зображенню, тикати пальцем в потрібне місце на екрані. Було винайдено такий прилад, який переміщував покажчик по екрану. далі залишалося лише написати відповідну програму (драйвер миші), щоб вказане на екрані місце реагувало належним чином.

Намилити месагу — надіслати листа електронною поштою.

Нетвар – (англ. Netware) мережна операційна система фірми Novell.

Нік – (від англ. nickname = прізвисько), псевдонім (пішло з чатів, де всі розмовляють під своїми ніками).

Ноут – дивитись “ноутбук”.

Ноутбук – комп’ютер, що дозволяє працювати з ним у дорозі. Виконується у формі дипломата. Має автономне джерело живлення.

Нумерований список – список даних, призначений для відображення впорядкованої інформації, яка виводиться на екран у вигляді позначеного цифрами переліку різних входжень.

Обнулити – встановити в нуль, скинути, привести у вихідний стан. Пішло від програмістів.

Оболонка – (англ. Shell) базовий елемент операційної системи, що визначає інтерпретацію команд і дій користувача.

ОЗУ – оперативна пам’ять комп’ютера, оперативний пристрій, що запам’ятовує, при вимкненні живлення дані в ОЗУ зникають. Чи не плутати з вінчестером, жорстким диском.

Операційна система – операційна система, програма (система програм), що дозволяє працювати з комп’ютером і запускати інші програми. Без операційної системи комп’ютер – це купа заліза. Операційна система завантажується при включенні комп’ютера та виконує тисячі дрібних операцій, необхідних для приведення комп’ютера до робочого стану. Приклади операційні системи: DOS, Windows, UNIX.

Визначення селектора – параметри, що визначають властивості візуального відображення HTML-елемента в макромові CSS. Записуються праворуч від селектора і укладаються у фігурні дужки.

Оптимізатор графіки – спеціальна програма, яка здійснює компресію графічних файлів.

ОС – операційна система, програма (система програм), що дозволяє працювати з комп’ютером та запускати інші програми. Без операційної системи комп’ютер – це купа заліза. Операційна система завантажується при включенні комп’ютера та виконує тисячі дрібних операцій, необхідних для приведення комп’ютера до робочого стану. Приклади операційні системи: DOS, Windows, UNIX.

Оцифрування — переведення інформації в цифрову форму для того, щоб можна було працювати з такою інформацією за допомогою комп’ютера та інших цифрових пристроїв. Можна оцифрувати текст, звук, музику, зображення тощо. При оцифровці щось втрачається і щось здобувається. Втрачається через те, що оцифрування проводиться з певним кроком (цифра дискретна, перервна в комп’ютерному сенсі, звідси виникає деяка похибка), набувається ж можливість копіювання, зручність роботи і т.д.

Пам’ять — це аналог пам’яті людини, пристрій комп’ютера, що дозволяє зберігати інформацію. Пам’ять буває довготривала (жорсткі диски, дискети, CD-ROM) та короткочасна (RAM). У довгостроковій пам’яті інформація зберігається при вимиканні живлення, у короткочасній – втрачається.

Партнерська програма — спеціальна схема отримання фінансового прибутку в Інтернеті, за якою учаснику платять за кожного унікального відвідувача, який прийшов на сайт рекламодавця з рекламного банера, розміщеного на сторінці учасника.

Патч – (Від англ. Patch = латка), пакет виправлень програми. Зазвичай його робить фірма-розробник після виявлення кількох помилок у програмі, через деякий час після появи нової версії програми.

Переадресація, редирект – перенаправлення клієнтського броузера з поточної web-сторінки на інший ресурс Інтернету або заміщення URL цієї сторінки www-псевдонімом.

Перекодувальники кирилиці – спеціальні програми, що дозволяють змінювати поточне кодування документів HTML та текстових файлів.

Змінна — у мові програмування та математиці осередок, яка зберігає певне значення. Змінні бувають різних типів: числові, текстові, дати, і навіть змінні можуть зберігати інші об’єкти.

Персоналка – ПК (укр.), PC (англ), пі-сі, писюк, персональний комп’ютер, відрізняється від великих ЕОМ і мейнфреймів тим, що дозволяє працювати індивідуально та розрахований на роботу однієї людини.

Піксель – умовна точка, одиниця виміру різних об’єктів мови розмітки гіпертексту та інших мов програмування. Один піксел дорівнює одній умовній точці, у тому числі складається зображення на екрані монітора.

Пінг (від англ. ping = свист), гудіння. Ping (packet internet groper) — це програма, яка використовується для перевірки доступності адресата шляхом передачі спеціального сигналу (ICMP echo request — запит відгуку ICMP) та очікування відповіді. Термін використовується як дієслово: Ping host X to see if it is up!

Піратство – незаконне копіювання та розповсюдження програм, баз даних, музики. Поширювати програми можна через мережу, на дисках (CD-ROM). Копіювати можна музику, фільми, книги — це також піратство. Копіювання чужого з невеликою зміною з метою видати своє творіння — це плагіат.

Пісюк – ПК, персоналка, комп від англійського PC – Personal Computer.

Плагін – надбудова до якоїсь програми, що розширює її можливості.

Плата – пристрій комп’ютера, що вставляється в материнську плату і розширює його можливості. Наприклад, звукова плата, графічний прискорювач та ін. програмне забезпечення, комп’ютерні програми, софт.

Підтримка web-сайту – спеціальний комплекс процедур, які забезпечують працездатність ресурсу Інтернету.

Пошукові машини – спеціалізовані сервери, призначені для пошуку та акумуляції інформації за запитами користувача.

Поле – стовпець таблиці реляційної (тобто табличної) бази даних або маленьке віконце для введення інформації в екранних формах.

Піввісь – OS/2 (ОЕС надвоє, вісь надвоє, піввісь, вісь навпіл) – операційна система фірми IBM. У конкурентної боротьби програла Windows NT.

Порт — роз’єм, куди підключаються комп’ютерні пристрої (миша, клавіатура, монітор, принтер).

Портал – досить великий віртуальний масив інформації, що включає безліч різних тематичних розділів меншого розміру, або кілька самостійних проектів.

Попередній перегляд – (англ. preview) спосіб відображення графічних елементів у документі HTML, при якому на web-сторінці публікується зменшена копія зображення, з гіперпосиланням на малюнок, представлений в повному масштабі.

Приват – форма спілкування в чаті, коли видно фрази лише двох співрозмовників, а не всіх. Ближчі стосунки.

Принтер — периферійний, вивідний пристрій комп’ютера, який друкує тексти та графіку. Це, так би мовити, зовнішні органи почуттів комп’ютера, через які він, перетворюючи інформацію з цифрової форми в форму, що сприймається людиною, доводить її до нього. Іншими периферійними пристроями є сканер, плоттер, клавіатура, монітор, мікрофон, звукові стовпчики і т.д.

Принцип успадкування — застосовуваний у програмуванні принцип, за яким ‘дочірні’ елементи мови успадковують властивості, специфіковані для ‘батьківських’ елементів.

Провайдер – організація, фірма, що надає доступ до Інтернету. Від слова provide – надавати. Для здійснення цієї функції ця фірма має володіти каналом доступу до Інтернету (кабель, оптоволокно, радіоканал, супутник, телефонна мережа та ін.).

Прога – скорочення від слова ‘програма’.

Програміст – програміст, людина, яка пише комп’ютерні програми.

Протокол — набір специфікацій, що дозволяють здійснювати обмін даними між двома комп’ютерами, що включені в мережу, тобто стандарт, що містить опис правил прийому і передачі між двома комп’ютерами.

Робочий стіл – інтерфейс Windows організований у формі робочого столу, на ньому розташовуються основні речі, що часто використовуються, програми, документи, папки (у вигляді піктограм, тобто значків). Користувач може розташовувати їх так, як йому подобається.

Радіокнопка — інтерактивний елемент форми, застосовується у разі, коли будь-яка логічна змінна може набувати лише одне значення з безлічі можливих.

Розгін – кажучи смішно, то це можливість отримати дещо з нічого. Тобто заходи, що дозволяють добитися від заліза більшої продуктивності, ніж надає на даний момент.

Розширення — це частина імені файлу, що означає його формат. Раніше в MS DOS розширення файлу було більше трьох символів. Тепер воно може бути будь-якої довжини, але традиції зберігаються з метою сумісності.

Реал – реальність, фізичне життя, пішло з чатів.

Ресет – (англ. RESET) кнопка на корпусі комп’ютера, що викликає його повне перезавантаження. Так зване холодне перезавантаження. Є ще тепле перезавантаження (часткове), що починається з якогось проміжного етапу завантаження.

Релевантність пошуку — ступінь зіставлення створюваного пошуковим сервером звіту, введеного користувачем запиту.

Роумінг – надання інформаційних послуг (телефон, Інтернет) в інших містах та районах телефонними операторами, інтернет-провайдерами (наприклад, банківська послуга з обслуговування свого рахунку у будь-якій точці планети).

Роутер – спеціалізований пристрій, що здійснює маршрутизацію (див. Маршрутизатор).

Сайт – (англ. Site) ресурс Інтернету, який на відміну від сервера виділеної серверної програмою не володіє. Як правило, сайт є інтегрованою частиною сервера, каталогом на серверному комп’ютері, навіть незважаючи на те, що більшість сайтів мають власне доменне ім’я.

Сабж – (Від англ. Subj = Тема). Найчастіше використовується у листовому листуванні.

Саб – (Від англ. Sub) підстановка.

Сапгрейдити – модернізувати, дивитися ‘Апгрейд’.

Свопінг (swoping) – кешування на диск даних, що не вміщуються в оперативній пам’яті, здійснюване операційною системою.

Селектор – директива CSS, що дозволяє призначати різні властивості візуального відображення тим чи іншим елементам HTML-документа.

Сітка – локальна (обмежена) мережа.

Стиснення – зменшення обсягу інформації. Стиснення буває із втратами та без втрат. Стискають інформацію спеціальними програмами – архіваторами. Стиснення може виконуватися програмно або залізом (наприклад, модемами). Дивитися «Архіватор».

Сідюк – пристрій комп’ютера, що дозволяє читати компакт-диски з інформацією, CD-ROM – це також диски.

Сисадмін – системний адміністратор.

Наскрізний протокол – протокол, що забезпечує безперешкодне проходження IP-пакетів через не-IP-мережу.

Скинути — надіслати електронною поштою, мережею. Говорять ‘скинь мені на мило, по мережі, на дискету’.

Скриплет – простий сценарій, підготовлений за допомогою інтерпретованої макромови, що обробляється броузером разом із кодом HTML.

Скрипт — Набір команд будь-якої мови, що інтегрується в код веб-сторінки на кшталт підпрограми. Скриптом є програми написані, наприклад, мовою PERL.

Служба редагування — Дивитись Переадресація.

Сленг – жаргон.

Смайли – усмішки, вирази обличчя, складені зі спецсимволів. Вони схожі на обличчя, якщо на них подивитися нахиливши голову вліво. Наприклад, 🙂 – це посмішка, 🙁 – це засмучення і т.д. Смайли вживаються в чатах і в листах, щоб компенсувати нестачу вербальної форми спілкування. Сила посмішки може виражатися кількістю дужок, наприклад, :-))) дуже веселий, :-((( дуже печальний).

Собачка – символ @. Складова частина адреси електронної пошти. Позначає ‘біля’, ‘прі’. Наприклад, user(собака)mail(крапка)ua. Користувач user на веб-сайті MAIL.UA. Після собачки вказується сайт чи провайдер.

Співвідношення показів – величина, що застосовується в банерних мережах і визначає розмір комісійного відсотка, що утримується мережею з обсягу реклами, показаної учасником мережі.

Софт – програми, програмне забезпечення, ПЗ. На противагу харду – залізу, апаратурі.

СПАМ — (жарг.) розсилання небажаної рекламної кореспонденції каналами електронної пошти. Тим самим засмічується ваша поштова скринька.

Стартова сторінка — так званий індексний файл, який відображається в броузері при зверненні до Інтернету або будь-якого розділу сайту. Містить, як правило, інформаційне наповнення та елементи навігації.

Статичний дизайн — метод компонування елементів web-сторінки, у якому її елементи містяться у спеціальну невидиму таблицю фіксованої ширини.

Сторінка — дивитися ‘Сайт’.

Струйник – принтер, що використовує технологію струминного друку (з голівки – сопел – вилітають крапельки чорнила). Бувають ще матричні (ударний принцип через стрічку як у друкарських машинках) та лазерні принтери (лазерним променем відбувається намагнічування друкуючого барабана, на нього притягуються частинки барвника в певних місцях і переносяться на папір).

СУБД – система управління базами даних. Спеціальна програма, яка дозволяє створити та підтримувати роботу бази даних.

Таблиці маршрутизації – електронні бази даних, в яких містяться вказівки, куди саме надсилати той чи інший пакет інформації, якщо він слідує за тією чи іншою адресою.

Тег – команда (директива, інструкція) мови HTML.

Тематичний каталог — спеціалізований сервер, що включає список посилань на інші сайти, класифікованих на кілька категорій з тематичної спрямованості.

Топтати батони – натискати кнопки, button – кнопка.

Транзакція – операція, наприклад, переслати гроші з рахунку продавцю, внести зміни до бази даних. Транзакцію можна виконати, скасувати (відкотити).

Трансліт – псевдокодування кирилиці (див. Кодування), має на увазі запис російських слів символами латинського алфавіту.

Транслятор – спеціальний модуль браузера (див. Браузер), що обробляє html-код web-сторінок для перетворення його у форму візуального представлення.

Трафік — Потік повідомлень або обсяг надісланої інформації. Зазвичай вимірюється у кілобайтах (МБ тощо). Також використовується як кількість відвідувачів веб-сайту або будь-якої його сторінки за одиницю часу (день, місяць, рік). Іноді під трафіком розуміється кількість відвідувачів, а кількість хітів за одиницю часу.

Трейнер (від англ. trainer = інструктор) Дуже часто застосовується в іграх. Є допомогою для того, хто грає, допомагає пройти гру. У програмах також використовується для допомоги користувача у розумінні програми.

Трейлер — комерційний вид реклами, початково для майбутніх фільмів у вигляді відеоролика, який складається з коротких і зазвичай найбільш видовищних уривків фільму для його анонсування або реклами

Тренд – графік, що показує тенденцію.

Троян — шкідлива програма, яка тихо ховається в комп’ютері і може виконати якусь шкідливу дію. Троянський кінь спрацьовує за певних дій, періодично, на певні дати або на запит. Дія – це зазвичай передача інформації на інший комп’ютер через мережу (в Інтернеті).

Увійти – запустити програму, розпочати роботу з програмою. Але можна зайти ще на сайт в Інтернеті.

Утиліта – допоміжна програма, яка виконує певну дію, наприклад, архіватор, програма перегляду картинок, утиліта перевірки диска і т.д. Операційна система Windows містить багато утиліт.

Файєрвол (від англ. firewall = вогненна стіна). Це програма, яка захищає ваш комп’ютер від непроханих гостей під час перебування в Інтернеті. Зараз найкращими фаєрволами є Agnitum Outpost Firewall, AtGuard, Zone Alarm та інші.

Файл — шматок інформації на диску, що має ім’я, за яким до нього можна звернутися. Вся інформація на диску зберігається як файлів. Походить від англійського file – папка. Нині папкою (folder) називаються каталоги, тобто. Групи файлів.

Фідо (Фідонет) – це безкоштовний аналог Інтернет, що користується величезною популярністю. Ця мережа зародилася давно коли модеми на 2400 байт в сек. були крутістю непомірною, а за мережу як таку ганяли телефоністи користувачів дуже :).

Фізична структура сайту – схема розташування фізичних файлів за піддерикторіями папки, в якій розміщений сайт.

Фіксована палітра кольорів — дивитись ‘Індексовані кольори’.

Фіча – Якась незвичайність у програмі, операційній системі. Наприклад, ‘великі яйця’ в Windows’ є фічею або фішкою.

Флейм – це процес, який іноді виникає при спілкуванні в інтернеті “словесна війна”. Це бурхливе обговорення, що несподівано виникло, в процесі якого учасники зазвичай забувають про початкову тему, переходять на особистості і не можуть зупинитися. Зазвичай флейми виникають спонтанно, розвиваються дуже швидко і закінчуються лише за втручання модератора або коли всі учасники остаточно втомляться. Це той самий вид суперечки, в якій істина не народжується — по закінченні денця всі сперечальники почуваються незручно і ніякого конструктивного результату флейм не дає. Якщо трапилося так, що ви стали мимовільним учасником цьогорічного, найбільш розумна поведінка в цій ситуації — один раз максимально чітко, конструктивно і доброзичливо висловити свою позицію, і більше в дискусію не вступати. Тоді вона, швидше за все, загасне сама. Якщо ж ви намагатиметеся довести, що ‘ви не верблюд’ — флейм ставатиме лише спекотніше і ваше становище та імідж лише погіршуватимуться.

Флопік – флоппі-диск, дискета від англійської floppy. Пішло від програмістів.

Форма — спеціальний об’єкт HTML, який використовується для передачі даних від html-документа інтерактивним елементам сайту, наприклад, сценарієм CGI.

Формат – спосіб зберігання, подання інформації. Бувають формати файлів та формати поля. Є такі формати файлів: графічні (BMP, JPG, GIF), музичні (WAV, MP3, MIDI), текстові (TXT, DOC), бази даних (MDB, DBF), сторінки Інтернету (HTML) та інші.

Форум — це засіб спілкування людей, коли повідомлення кожного виставляються на спільній дошці оголошень. Повідомлення – це зазвичай прохання або розгорнуті відповіді на запитання. На форумах багато корисної інформації.

Фотка – фотографія, пішло з чатів.

Фрагментатор графіки – спеціальна утиліта, що дозволяє розділити графічне зображення на декілька незалежних ділянок.

Фрейми – спосіб організації структури сайту, при якому web-сторінка дробиться на ряд складових і “збирається” в головному вікні броузера з декількох окремих або вкладених вікон.

Флешка , флеш-пам’ять – це тип довготривалої комп’ютерної пам’яті, вміст якої можна видалити чи перепрограмувати електричним методом.

Хаб – це пристрій, у вигляді коробочки з лампочками, від якого відходять дроти, що йдуть до мережевих карт комп’ютерів, з’єднаних в мережу (ви могли бачити його в комп’ютерних клубах).

Хакер – людина, що зламує комп’ютерну систему з метою самого процесу злому, з метою пошуку слабких, вразливих місць, що отримує задоволення від самого процесу злому. Хакер – мережевий вампір, він п’є кров мереж – інформацію. Чи не плутати з кракером, який зламує систему з кримінальною метою: крадіжки інформації, компрометації, викупу. Зазвичай плутають. У кримінальному кодексі РФ є статті, за якими передбачається покарання за злом та написання вірусів: до 7 років позбавлення волі.

Хард – див.  “жорсткий диск”.

Хелп – help, допомога, довідка. Потрібна тим користувачам, котрі ще не освоїли систему. Зазвичай викликається кнопкою F1 або через меню. Допомога може бути загальною та контекстно-залежною. В останньому випадку програма з ваших останніх дій і поточної ситуації відразу показує вам потрібний розділ довідки. У загальній довідці показується зміст усієї довідки, організований за розділами та у вигляді гіпертексту (посилань на інші розділи).

Хіт – (від англ. hit = натискання) одне відвідування (відкриття в броузері) будь-якої сторінки веб-сайту.

Хост — будь-який підключений до Інтернету комп’ютер незалежно від його призначення.

Хостинг – дивитися ‘Web-хостинг’.

Хробак – шкідлива програма, яка розмножується і заповнює пам’ять комп’ютера, тим самим заважаючи працювати.

Чайник – категорія користувачів, які не знаються на програмах. Типу Ламер. Користувач-початківець, що плутається в клавішах.

Чарсет — жорстка установка кодування html-документа з приміткою спеціального МЕТА-визначника (дивитися META-визначники).

Чит в онлайн іграх — це несанкціонована розробником гри діяльність, яка змінює поведінку гравця, шляхом застосування спеціально створених або модифікованих програм або обладнання в онлайн-іграх, щоб дати одному гравцю перевагу над іншими

Читер – Людина, що читерить.

Шаблон web-сторінки – html-документ, що містить невидиму таблицю, заголовок, всі графічні об’єкти та елементи навігації, тобто практично всі, за винятком безпосереднього інформаційного наповнення.

Шлюз — це програма, за допомогою якої можна передавати інформацію між двома локальними мережами, що використовують різні протоколи обміну даними (див. Протокол).

Юзер — від англійської ‘use’ (використовувати) — категорія користувачів комп’ютера, які працюють із програмами, але не пишуть їх. Розвинені користувачі трохи програмують.

Юнікс – операційна система, яка використовується в основному на серверах.

  • В

  • Ж

  • К

  • Р

  • Ц

  • Г

  • З

  • Л

  • С

  • Ч

  • Ґ

  • И

  • М

  • Т

  • Ш

  • Д

  • І

  • Н

  • У

  • Щ

ADPCM – Addptive Differential Pulse Code Modulation – адаптивна диференціальна (різниця) імпульсно-кодова модуляція (АДІКМ). Стандарт кодування звукових сигналів прийнятих ITU-TS. Описує технологію перетворення аналового сигналу і цифровий формат, що займає менше обсягу в пам’яті комп’ютера, ніж звичайна ІКМ, що використовується, наприклад, звуковими CD. Застосовується в міні-дисках Sony, а також у CD-ROM, що містять нарояду зі звуком зображення та інші дані.

Aka – від англ. ‘Also-Known-As’, що означає ‘Також-Відомий-Як’. Використовується у разі наявності у вузла двох чи більше різних адрес, у разі наявності в людини псевдонімів тощо: Ivan Petrov aka Terminator. Використовується в листах як скорочення.

Apache – одна з реалізацій http-серверів, призначених для використання під керуванням операційної системи UNIX. Програма є віртуальним сервером, який ви можете встановити собі на комп’ютер і за допомогою нього можлива імітація справжнього сервера інтернет.

ARPA – Advanced Research Project Agency, Управління перспективних наукових розробок США.

ARPAnet – перша обчислювальна мережа, яка використовувала в процесі передачі даних протокол IP.

ASP – Active Server Pages (активні сторінки сервера), технологія, аналогічна JavaScript і PHP (див. PHP). Для того, щоб зробити web-сторінку інтерактивною із застосуванням технології ASP, необхідно вбудувати в її код відповідний скрипт, написаний на макромові, що віддалено нагадує Java і C (дивитися Скрипт).

BASIC – Beginners All-purpose Simbolic Instruction Code (символьна універсальна мова програмування для початківців) ‘основна’, ‘базова’ мова програмування для початківців та професіоналів. Винайдений у 1962р. Дж. Кемені та Т. Курц, співробітниками Дартмутського коледжу, США. Надалі мав багато модифікацій.

bps – bit per secund, одиниця вимірювання швидкості зв’язку між двома комп’ютерами, визначається кількістю біт інформації в секунду.

BSD — це Berkeley Software Distribution, термін, який використовується для опису різних версій операційної системи Berkeley UNIX (наприклад, 4.3BSD UNIX).

BUGS – помилки, дефекти. За легендою, електронні лампи великих і стародавніх ЕОМ часто перегорали через метелики, що летять на світло і тепло, і машина виходила з ладу.

CallBack – дослівно: зворотний виклик. Тобто. якщо ви скористаєтеся цією функцією у свого провайдера, то сам провайдер додзвониться до вас і з’єднається з вашим модемом. Використовується в тому випадку, якщо у провайдера часто зайнято.

CGI — Common Gateway Interface, технологія, що передбачає використання в стелі ресурсу Інтернету інтерактивних елементів на базі додатків, що забезпечують передачу потоку даних від об’єкта до об’єкта.

Coax at a home – технологія організації віддаленого з’єднання, передбачає отримання доступу до Інтернету з використанням каналів кабельної телевізійної мережі.

Cookies — це конфіденційна інформація, що стосується вашого IP, ваших налаштувань на тому чи іншому сайті. З одного боку – це дуже зручно, тому що, наприклад, не треба постійно вводити пароль на сайті вашого провайдера. Однак цими куками можна скористатися з поганою метою.

Сooler — Є кулери, що охолоджують процесор, блок живлення та інші пристрої: графічний прискорювач тощо. Тобто в комп’ютері може бути кілька кулерів (зазвичай два).

CPU – центральний процесор комп’ютера.

CSLIP — протокол передачі даних, є модифікацією SLIP, що значно виграє у швидкості завдяки універсальному алгоритму стиснення заголовків IP-пакетів (дивитися Протокол, IP, SLIP).

CSS – Cascading Style Sheets (каскадні таблиці стилів) технологія, завдяки якій за допомогою спеціальної макромови можна один раз жорстко задати форматування web-сторінці.

CTR — Click/Through Ratio, одиниця виміру ефективності рекламного банера, що визначається як співвідношення числа натискань на банер до його показів.

DHTML — Dynamic Hyper Text Markup Language (динамічна мова розмітки гіпертексту), розширення мови HTML, яке дозволяє створювати web-сторінки з такими інтерактивними елементами, як рухомий фон, розташований під статичним вмістом документа, об’єкти, що рухаються, меню, кнопки, що підсвічуються при наведенні курсора миші, анімація, титри, що біжать, і багато іншого.

dial-up — зв’язок із постачальником Інтернет-послуг по комутованим телефонним каналам за допомогою модему.

DNS — Domain Name System, доменна система імен, стандарт запису адрес Інтернету у вигляді багаторівневої структури доменів (див. Домен).

DNS-сервери — програми, які при зверненні до них шукають потрібну IP-адресу за введеним URL (див. IP, URL).

DOS – дивитися MS DOS.

Download — процес копіювання файлів з віддаленого мережного комп’ютера (сервера) на комп’ютер (клієнт), що викликає. На загальноприйнятому технічному жаргоні цю процедуру називають іноді скачуванням.

Drag&Drop – Вимовляється ‘Драг’н’Дроп’. Це своєрідна технологія Windows, що дозволяє брати елементи та переносити їх. Дослівний переклад – ‘візьми і кинь’. Наприклад, цією технологією ви користуєтеся при перетягуванні піктограм на робочому столі.

DSP – Digital Signal Processing, цифрова обробка сигналу. Перетворення сигналів від різних звукових джерел на відцифрований вигляд та їх обробка за певними алгоритмами (із застосуванням програмування).

Enter – ‘введення’, клавіша на клавіатурі. Підтверджує введення інформації, запускає програму, переносить курсор на новий рядок та ін.

Error — помилка, помилкова ситуація в програмі або залізі.

ESC, Escape – клавіша на клавіатурі ‘рятуватися’, ‘втікати’. Скасовує дію, повертає назад, закриває вікно.

Escape-послідовність — набір нотацій, що відображають символи, зарезервовані для позначення елементів коду HTML.

Ethernet– стандарт організації локальних мереж (ЛВС), описаний у специфікаціях IEEE та інших організацій. IEEE 802.3. Ethernet використовує смугу 10 Mbps та метод доступу до середовища CSMA/CD. Найбільш популярною реалізацією Ethernet є 10Base-T. Розвитком технології Ethernet є Fast Ethernet (100 Мбіт/с).

FidoNet – некомерційна поштова мережа, яка використовує алгоритм зв’язку з комутацією лінії (див. ФідоНет).

Firewall — дивитись Файєрвол.

Flash — технологія створення високоякісної інтерактивної анімації, яку можна представляти на web-сторінці за відносно невеликого розміру підсумкового файлу (стандарт розроблений компанією Macromedia у 1996 році).

Flash Player – спеціальна надбудова до броузера (plug-in), що дозволяє йому відображати файли стандарту Macromedia Flash.

FPS – це абревіатура від англійського Frame Per Second – тобто. число кадрів в секунду. Найчастіше ця абревіатура використовується при розмові про ігри. Чим вищий FPS, тим краще.

FTP — File Transfer Protocol, протокол передачі файлів через мережу. Інтернет має тисячі місць, які підтримують цей метод. Іноді єдина можливість отримати файл – це скористатися протоколом FTP (дивитися Протокол).

FTP-клієнт — програма, призначена для завантаження файлів на віддалений сервер за допомогою протоколу FTP (див. FTP).

GIF — Graphic Interchange Format, графічний формат, що використовує алгоритм стиснення даних із втратою якості LZW і оперує індексованою таблицею кольорів. Застосовується в основному для відображення бізнес-графіки (див. LZW).

GIF-анімація — один із способів представлення зображень, що рухаються в мережі Інтернет.

GSM – Global System for Mobile Communication, глобальні системи для мобільного зв’язку (ПММ) Джі-ес-ем. Цифровий стандарт для рухомих пристроїв зв’язку. Використання цифрового кодування сигналу дозволяє уникнути перешкод і забезпечити конфіденційність переговорів. Серед основних переваг — автоматичний роумінг. Головні недоліки: вимагає більшого, ніж інші стандарти, числа базових станцій, абонентська ємність і швидкість передачі менше 9,6 кбіт/с.

HARD – апаратура комп’ютера, його фізичне втілення (процесор, жорсткий диск, пам’ять).

HDD – hard disk drive, дивитися ‘Вінчестер’.

Home – ім’я директорії в UNIX-сумісних операційних системах; застосовується на web-серверах, призначена для розміщення файлів користувача.

HTML — Hyper Text Markup Language (мова гіпертекстової розмітки), мова, яка використовується для створення документів в Інтернеті.

HTML-документ – файл, що містить код HTML.

HTTP – Hyper Text Transfer Protocol, протокол передачі гіпертексту.

HTTPS – (Hypertext Transfer Protocol Secure) є розширенням Hypertext Transfer Protocol (HTTP). Він використовує шифрування для безпечного зв’язку через комп’ютерну мережу та широко використовується в Інтернеті. У HTTPS протокол зв’язку шифрується за допомогою безпеки транспортного рівня (TLS) або, раніше, рівня захищених сокетів (SSL). Тому цей протокол також називають HTTP через TLS або HTTP через SSL.

Hyperlink — базовий функціональний елемент html-документів, що є реалізацією динамічного зв’язку будь-якого об’єкта даної web-сторінки з контекстним змістом іншого документа або файловим об’єктом.

IBM – International Business Machines Corporation, комп’ютерна фірма, заснована в 1924 Германом Холлерітом. В основному виробляє комп’ютери та обладнання, але також випускає програмне забезпечення. Виробник шахової програми Deep Blue, яка обіграла в серії зустрічей чемпіона світу з шахів Гарі Каспарова. Крім того, IBM вигадала принцип відкритої архітектури, коли комп’ютери можна збирати як дитячі конструктори. Комп’ютери IBM PC стали стандартом персональних комп’ютерів.

ICMP — Internet Control Message Protocol, одне із протоколів маршрутизації даних.

ICQ – комунікаційна програма для Інтернету, що дозволяє обмінюватися короткими повідомленнями (аналог пейджера), а також пересилати файли, фото тощо. Один із засобів спілкування в Інтернеті.

ID – дивитися ‘Ідентифікатор’.

IMHO — In my humble opinion, на мою скромну думку.

Interlace — здатність графічних файлів деяких форматів (зокрема, GIF) у процесі завантаження відображатися на екрані монітора у вигляді незмежних рядків пікселів, що послідовно промальовуються, що становлять зображення.

Internet Information Server – одна з реалізацій http-серверів, призначених для використання під керуванням операційної системи Windows NT.

Internet Service Provider — фірма, що має спеціальну ліцензію та надає за певну плату приватним особам та організаціям доступ до Інтернету за допомогою ресурсів власного сервера або локальної мережі.

Internic – організація, що управляє розподілом доменів першого рівня (див. Домен, DNS).

IP – міжмережевий протокол IP (Internet Protocol), універсальний кросплатформовий стандарт, що дозволяє об’єднувати в мережу різноманітні обчислювальні машини, що працюють під керуванням різних операційних систем. Через це протокол здійснюється пряме підключення до Internet.

IP-адреса – адреса вузла мережі Інтернет, складається з чотирьох десятизначних ідентифікаторів або октетів (по одному байту кожен), розділених точкою.

ISO – Organization for International Standardization, Міжнародна організація зі стандартизації.

ISO-8859-5 – одне з поширених кодувань кирилиці (див. Кодування); розроблена Комітетом з міжнародних стандартів (International Standarts Organization, ISO) і застосовується в основному в UNIX-сумісних операційних системах.

ISDN – міжнародний стандарт, що розробляється комітетом ITU-T. Дозволяє передавати по єдиній цифровій мережі дані, а також оцифровані відео та мовлення.

Java — мова програмування, що дозволяє розробляти програми для використання у веб-ресурсах. Модуль Java не інтегрується в сторінку, що його використовує, а існує як самостійний додаток з розширенням .class, зване ‘аплет’. При цьому аплет також викликається з HTML-файлу відповідною командою, завантажується і запускається на виконання у вигляді окремої програми, у фоновому режимі.

JavaScript — мова програмування, яка є надбудовою стандарту HTML. Значно розширює можливості документа, створеного у цьому форматі. Модуль, написаний на JavaScript, інтегрується у HTML-файл як підпрограма. Викликається на виконання з відповідного рядка HTML коду стандартною командою. Може існувати як окремий файл.

JPEG – Join Photographic Experts Group, графічний стандарт, створений на основі однойменного алгоритму стиснення зображень із втратою якості. Кодує міжпіксельні інтервали малюнка.

Keyboard – комп’ютерна клавіатура, основний маніпулятор для ПК

LAB – колірний образ зображення, в якому малюнок представляється у вигляді трьох незалежних масивів даних (каналів), що визначають інтенсивність та колірне наповнення різних ділянок зображення.

Linux – безкоштовна реалізація операційної системи, що ґрунтується на архітектурі UNIX. Розроблено Лінусом Торвальдсом. Часто застосовується як базова операційна система на web-серверах.

Lisp — алгоритмічна мова, орієнтована обробку списків (від LISt Processing). Є мовою функцій. Програма мовою Лісп є рекурсивною функцією символьних виразів, яка будується з елементарних функцій за допомогою умовного оператора та оператора суперпозиції. Обробка даних зводиться до об’єднання, поділу та перегрупування інформації. Розроблено Дж.Маккарті в 1960 р. знаходить широке застосування у програмуванні систем штучного інтелекту.

LOL – Laughing Out Loud, ‘гучно сміюся’. Абревіатура, що використовується при листуванні електронною поштою (e-mail), у телеконференціях (Use-net) або в чаті (Chat).

LZW – алгоритм стиснення даних, що застосовується в ряді графічних форматів. Розроблено у 1978 році.

Macintosh CP — кодування кирилиці (див. Кодування), призначене для використання на персональних комп’ютерах Apple Macintosh, оснащених операційною системою MacOS.

Mac OS – операційна система для машин типу Macintosh.

MainBoard – материнська плата.

META-визначники – елементи заголовків HTML-документів, що несуть службові функції. Вони не впливають на відображення веб-сторінок у броузері і не можуть змінити їх вміст.

Microsoft Corporation — багатонаціональна з американським корінням корпорація комп’ютерних технологій зі 124 тис. працівників у 102 країнах, є найбільшою у світі компанією-виробником програмного забезпечення. Головний офіс розташований у корпоративному кампусі в Редмонді

Microsoft CP 1251 – кодування кирилиці (див. Кодування), розроблене компанією Microsoft. Базове кодування в операційній системі Microsoft Windows.

Microsoft CP 866 – альтернативне кодування DOS, кодування кирилиці (див. Кодування), служить базовим в операційних системах MS-DOS і OS/2.

mp3 – формат стиснення музичних файлів. Найпоширенішим серед інших форматів стиснення музики.

MS DOS – операційна система фірми Microsoft з інтерфейсом типу командного рядка та чорним екраном. Є ДОСи і з інших фірм (наприклад, PTS-DOS, Дніпропетровськ).

OSPF – Open Shortest Path First, один із протоколів маршрутизації даних.

PCI — Protocol Control Information, протокольна інформація, що додається сутністю OSI (Семірівнева ієрархічна модель, розроблена Міжнародним комітетом зі стандартизації (ISO) для визначення, специфікації та зв’язку мережевих протоколів.) для обслуговування модулів даних, що передаються вниз із вищого рівня. Ця інформація разом з даними користувача утворює модуль даних протоколу (Protocol Data Unit — PDU).

PCI Express або PCIe або PCI-E, — комп’ютерна шина, що використовує програмну модель шини PCI і високопродуктивний фізичний протокол, заснований на послідовній передачі даних. Започаткована у липні 2002 року компанією Intel.

PERL — Practical Extraction and Report Language, одна з інтерпретованих мов програмування, на яких базується технологія CGI (див. CGI).

PHP – мова, що інтерпретується, подібний JavaScript. Призначений для надання веб-сторінок елементів інтерактивності.

Ping – packet internet groper, це програма, яка використовується для перевірки доступності адресата шляхом передачі йому спеціального сигналу (ICMP echo request – запит відгуку ICMP) та очікування відповіді. Термін використовується як дієслово: Ping host X to see if it is up!

Plug&play — технологія підключення комп’ютерного обладнання до комп’ютера. Буквальний переклад – ‘встав і працюй’. Наразі використовується всіма виробниками комп’ютерного заліза.

PNG — Portable Network Graphics, графічний формат, розроблений у середині 90-х років і призначений для представлення в Інтернеті графічних зображень.

POP3 — протокол, призначений для надсилання повідомлень електронною поштою.

PPP – вдосконалена версія мережевого протоколу, аналогічного SLIP (дивитись SLIP).

Quoting – дивитись Квотинг.

RESET — кнопка на корпусі комп’ютера, що викликає повне перезавантаження. Так зване холодне перезавантаження. Є ще тепле перезавантаження (часткове), що починається з якогось проміжного етапу завантаження.

RGB – Red, Green, Blue, триколірна палітра, що використовується для виведення кольорових зображень на екран комп’ютера.

RIP – Routing Internet Protocol, один із протоколів маршрутизації даних.

robots.txt – файл, що визначає правила індексації сторінок пошуковими серверами.

root account — логічний обліковий запис у базі даних сервера, що дозволяє користувачеві працювати із серверним комп’ютером на правах адміністратора.

RTFM – Read The File Manual, Читайте інструкцію…

SDH – Synchronous Digital Hierarchy, ієрархія синхронної цифрової передачі (ІСЦП), синхронна цифрова ієрархія. Європейський стандарт на волоконно-оптичні (Fiber Optics) засоби передачі даних (Data) у розподілених мережах – ієрархія цифрової (Digital) передачі, що забезпечує засоби для управління ущільнення та доступу різних форм цифрового трафіку із застосуванням формату синхронної передачі за різними типами середовища. Формат заснований на транспортному модулі синхронної передачі, визначеному рекомендаціями МККТТ G.703, G.709, G.798 та інших. Перший рівень ієрархії синхронної цифрової передачі дорівнює 155,52 Мбіт/с. Поступово витісняє технологію цифрової плезіохронної ієрархії PDH.

SHELL – базовий елемент операційної системи, що визначає інтерпретацію команд та дій користувача.

SITE — ресурс Інтернету, який на відміну від сервера виділеної серверної програми не має. Як правило, сайт є інтегрованою частиною сервера, каталогом на серверному комп’ютері, навіть незважаючи на те, що більшість сайтів мають власне доменне ім’я.

SLIP — Serial Line Internet Protocol, мережевий протокол, що дозволяє використовувати для прямого виходу Інтернет звичайну телефонну лінію і модем. Вимагає спеціального програмного забезпечення та працює спільно з протоколом TCP/IP як протокол нижчого рівня (див. Протокол).

SMTP — Simple Mail Transfer Protocol, протокол, призначений для надсилання електронних листів.

Splash – html-документ, який не містить будь-якої змістовної інформації та елементів навігації. Відображається у вікні першим під час звернення до сайту. Як правило, splash включає логотип компанії-власника ресурсу, меню вибору кодування або меню вибору між російською та англійською версіями сайту.

SQL – мова запитів до реляційних (табличних, на відміну від ієрархічних і мережевих) баз даних, дозволяє отримати з бази даних потрібну інформацію або зробити певну дію.

SSH – Secure Shell, вид термінального доступу до серверного комп’ютера за технологією Telnet, що відрізняється більшим ступенем захищеності сеансу зв’язку (див. Telnet).

SSI – Server Side Includes, технологія, тісно переплетена з технологією CGI. За допомогою макромови, що нагадує C, SSI дозволяє реалізувати такі можливості, як виведення в документі того чи іншого тексту в залежності від визначених раніше умов або згідно з заданим алгоритмом, формувати файл HTML з фрагментів, що динамічно змінюються, або вбудовувати результат роботи CGI в будь-яку ділянку документа HTML.

SUBJ – тема. Найчастіше використовується у листовому листуванні.

TCP — Transmission Control Protocol, протокол, яким здійснюється контролю над передачею інформації. Спирається на можливості протоколу IP.

Telnet – механізм віддаленого адміністраторського доступу до серверного комп’ютера.

Tip — підказка в якійсь програмі, наприклад, у MS Office.

Traffic – потік повідомлень або обсяг переданої інформації. Зазвичай вимірюється у кілобайтах (МБ тощо). Друге значення: кількість відвідувачів веб-сайту або його сторінки за одиницю часу (день, місяць, рік). Іноді під трафіком розуміється кількість відвідувачів, а кількість хітів за одиницю часу.

Trainer — дивитися Трейнер.

Transparancy — здатність графічних файлів деяких форматів (зокрема, GIF) включати зображення так званий альфа-канал, що дозволяє зробити фон зображення прозорим (дивитися Альфа-канал).

UDP – User Datagram Protocol, протокол передачі даних, використовується на повільних лініях і реалізує трансляцію даних у вигляді дейтограм (див. Дейтограма).

UNIX – одна з найпоширеніших в Інтернеті серверних операційних систем.

Unicode – універсальне кодування кирилиці. Створена з метою поєднати всі існуючі національні кодування в одне.

Upgrade — дивитись ‘Апгрейд’.

Upload – процес завантаження файлів на віддалений комп’ютер.

UPS – джерело безперебійного живлення (ДБЖ), що оберігає комп’ютер від збоїв в електричній мережі та від несподіваного відключення живлення. Є акумуляторною батареєю, розрахований на роботу від 10 хвилин до декількох годин при вимиканні основної (220 вольт) напруги мережі.

URL – Uniform Resource Locator, форма запису адреси того чи іншого ресурсу Інтернету.

UUCP – Unix-to-Unix CoPy, протокол передачі даних. Призначений для обміну файлами між двома комп’ютерами. За допомогою цього виду доступу можна отримувати та надсилати електронну пошту та, як різновид останньої, новини з відповідних серверів. Використовується на комп’ютерах, які працюють під керуванням операційної системи UNIX.

VAS — Voice Activated System, керування голосом: система автоматичного включення будь-якої функції (наприклад, магнітофона на запис або радіостанція на передачу) на початку фрази мовця.

VBScript – Visual BASIC Script, одна з реалізацій мови Basic, що вбудовується в HTML-документ для включення до складу web-сторінок інтерактивних елементів.

Vendor – оптова фірма, що пропонує товар.

VIRUS – програма, яка відтворює саму себе і тим самим поширюється (заражає інші програми та документи), приписує себе до них. Зазвичай шкідливі дії, заважає роботі, знищує, спотворює дані.

Web-анімація – дивитися GIF-анімація та Flash.

Web-дизайн – процес створення web-сторінки.

Web-майстер – фахівець, який розробляє вміст майбутнього ресурсу Інтернету.

Web-хостинг — розміщення web-сторінок у мережі Інтернет на орендованому дисковому просторі сервера.

Windows – дуже поширена операційна система компанії Microsoft.

Word – комп’ютерна програма компанії Microsoft. Дуже розповсюджений, потужний текстовий редактор.

WWW – World Wide Web, Всесвітня павутина, найбільш насичений сегмент мережі Інтернет.

WWW-псевдонім — коротка адреса стандарту URL, що призначається спеціальними серверами сторінці або сайту з довшою адресою того самого формату.

WYSIWYG — What You See є What You Get, клас візуальних html-редакторів, що автоматично гінерують код HTML паралельно з формуванням користувачем web-сторінки на екрані монітора зі стандартних елементів.

W3C – World Wide Wed Consortium, компанія-розробник стандарту HTML.

XHTML — Extensible Hypertext Markup Language (розширювана мова гіпертекстової розмітки), проміжний варіант між стандартами XML і HTML 4.0.

XML – Extensible Markup Language (розширювана мова розмітки), принципово новий стандарт, запропонований в 2000 році творцем мови HTML – консорціумом World Wide Web Consortium (дивитися W3C).

Поділіться цією публікацією!